Míg helyes nyelésnél a nyelv a szájpadláshoz tapad, nyelvlökéses nyelésnél a szájtérben laposan helyezkedik el, a nyelv hegye nyeléskor a fogak elöl és/vagy oldalt kicsúszik, vagy a fogakon támaszkodik, így nyomást gyakorol azokra.
Az elülső fogak elmozdulásához mindössze 1,7 grammnyi nyomóerő is elegendő, ehhez képest az alsó ajak 100-300 grammnyi, a nyelv pedig 500 grammnyi erő kifejtésére képes. Ha pedig mindehhez hozzávesszük, hogy hányszor nyelünk egy nap, meg sem lepődünk, hogy nyelvlökéses nyelés esetén a fogak elmozdulnak a helyükről, és az állkapcsok növekedése, fejlődése is eltér az átlagostól. Percenként kb. egyszer, de beszéd, rágózás, evés-ivás során többször, egy nap leforgása alatt akár 1000-2000 alkalommal is nyelünk. Így az állkapcsokra és fogakra naponta 1000-2000 alkalommal is hatást gyakorolnak a különböző irányú és nagyságú erők.
A nyelvlökéses nyelésnek számos negatív következménye lehet, például:
- Szabálytalanul álló fogak, harapási rendellenességek
- Aránytalan a felső és az alsó állkapocs egymáshoz való viszonya, pl. kisebb-nagyobb, szélesebb-keskenyebb, előrébb-hátrébb
- Gyakran nyitott szájtartás, nyugalmi állapotban is, amely társulhat szájlégzéssel, szájszárazsággal. kiszáradt, cserepes ajkakkal
- Aránytalan arcizmok, elnyúlt arc
- Gyakran lassúbb evés, illetve rágásközben sok felesleges túlmozgás látható az ajkak körül: beszívogatja, beharapdálja az ajkát, nehezen iszik üvegből, pohárból
- Nyelés közben grimaszol, esetleg beszívja ajkát, arcát vagy éppen felfújja az arcát, esetleg kidugja a nyelvét.
- Beszéd közben bizonyos hangoknál a két fogsor közé csúszik vagy a fogakhoz nyomódik a nyelve, emiatt számos hang képzése torzulhat.
- Korai fogvesztés vagy idősebb korban a protézis “kilökdösése” (a nyelv folyamatosan nyomja kifele a fogakat)
- Állkapocs problémák
- Emésztési nehézségek, reflux
- Testtartás elváltozásai
- Fejfájás, migrén
- A fogszabályozás hatására nem vagy csak nehezen alakul a fogazat.
- A már szabályozott fogazat visszarendeződik.
Kezelési lehetőségek:
A nyelvlökéses nyelés terápián elsajátítható a helyes nyelés és légzés, ezzel megszűnik a nyelv által a fogakra gyakorolt erőhatás, így megrövidül a fogszabályozás időtartama, valamint elkerülhető a fogak részleges vagy teljes visszarendeződése a szabályozás előtti állapotba.
A terápia sikeressége mindig az egyén motiváltságától, kitartásától függ! A kezelés rendszeres otthoni gyakorlást és odafigyelést kíván, egyéb esetben hatástalan!